Хто підлягає мобілізації 2015 в Україні?

20.01.2015 був затверджений уже четвертий наказ президента «Про часткову мобілізацію» , однак питань не стало менше у цій статті ми спробуємо відповісти на деякі поширенні питання щодо мобілізації.

1. Хто підлягає мобілізації 2015?

Відпровідно до ст. 39 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу», під час мобілізації призиваються військовозобов’язані та резервісти.

Хто ж такі військовозобов’язані ? Відповідно до ст. 1 вищевказанного закону, Військовий обов’язок включає:

1. підготовку громадян до військової служби;

2. приписку до призовних дільниць;

3. прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу;

4. проходження військової служби;

5. виконання військового обов’язку в запасі;

6. проходження служби у військовому резерві;

7. дотримання правил військового обліку.

Отже, данне поняття дає визначення військовозобов’язаного, тобто це може бути призовник на строкову військову службу, це може бути, людина яка знаходиться в запасі або в резерві.

Розглянемо кожну з категорій конкретніше, перша це призовники на строкову службу, тобто особи чіловічої статі від вісімнадцяти до двадцяти п’яти років, які є придатними до військової служби.

Особи які проходять службу у військовому резерві — громадяни, які вступають на військову службу у добровільному порядку, є придатними до військової служби, від 18 до 60 років, відповідно до Положення «Про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України», про що між резервістом та державою від імені якої діє Міністерство оборони України.

Щодо запасу — У запас Збройних Сил України та інших військових формувань
зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров’я
до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не
досягли граничного віку перебування в запасі. Запас військовозобов’язаних, в свою чергу поділяється на першу і другу категорії.

До запасу першої категорії належать військовозобов’язані,
які проходили військову службу та здобули під час її проходження
військово-облікову спеціальність.

До запасу другої категорії належать військовозобов’язані,
які не здобули військово-облікової спеціальності, під час
проходження військової служби або не проходили військової служби,
а також військовозобов’язані-жінки.

Підсумовуючи вищевказане за мобілізацією підлягають призову чоловіки придатні за станом здоров’я до військової служби від 18 до 60 років, як ті що проходили службу, так і ті, що не перебували на військовій службію.

2. Як викликають до військомату за мобілізацією?

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацією» , громадяни мають з’являтися за викликом до військових комісаріатів. На практиці до військовозобов’язаних надходить повістка, яка має бути передана, безпосередньо йому в руки, на повістці є корінець, який потім відривається та є доказом належного повідомлення військовозобов’язаного.
Також повістки можуть бути направлені на підприємства, які відповідно до ст. 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацією», підприємства, організації, установи зобов’язані забезпечувати своєчасне прибуття працівників, які залучаються до виконання обов’язку щодо мобілізації.

Тобто при направленні повістки до компанії, керівник або інші посадові особи несуть відповідальність сповіщення військовозобов’язаних і призовників про їх виклик у військові комісаріати у разі невиконання цього обов’язку накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.Повторне протягом року вчинення порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, — тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, відповідно до ст 211(4) Кодексу України про адміністративні правопорушення.

3. Хто звільнений та не підпадає під мобілізацію?

— заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за
органами державної влади, іншими державними органами, органами
місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і
організаціями. Тобто ті громадяни, які працюють на стратегічно важливих підприємствах для функціонування країни. Однак порядок згідного до якого бронюються працівники не знаходиться у вільному доступі;

— визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії
тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на
термін до шести місяців (з наступним проходженням
військово-лікарської комісії);

— чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей
віком до 18 років (такі чоловіки можуть бути призвані на військову
службу у разі їх згоди тільки за місцем проживання);

— жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину
віком до 18 років, тільки за згодою можуть призвані за місцем проживання;

— жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня
дитина, яка є інвалідом I чи II групи, до досягнення нею 23 років;

— усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки,
батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або
діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;

— зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують,
відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших
осіб, які можуть здійснювати такий догляд;

— народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної
Республіки Крим;

— призову на військову службу під час мобілізації, на особливий
період не підлягають також студенти та аспіранти, які навчаються
на денній формі навчання.

4. Яка відповідальність за ухилення від мобілізації?

Відповідно до ст. 336 Кримінального кодексу України ухилення від призову за мобілізацією — карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.
Однак як видно з практики в основному суди виносять вироки щодо 2-3 роки позбавлення волі з випробувальним терміном близько року, тобто якщо особа знаходячись на волі, не вчинить нового злочину, її буде звільнено від відбування покарання, про що свідчать наступні судові рішення:

Справа №303/6079/14-к визнати винним у вчиненні злочину, передбаченого ст.336 КК України, за якою призначити йому покарання у виді 2 (двох) років позбавлення волі, звільнити від відбування призначеного основного покарання, якщо він протягом іспитового строку в 1 (один) рік не вчинить нового злочину

Справа№  514/1105/14-к визнати винним у вчиненні злочину, передбаченого ст.336 КК України, за якою призначити йому покарання у виді 2 (двох) років позбавлення волі, звільнити від відбування призначеного основного покарання, якщо він протягом іспитового строку в 1 (один) рік не вчинить нового злочину

Справа № 157/1663/14-к визнати винним у вчиненні злочину, передбаченого ст.336 КК України, за якою призначити йому покарання у виді 3 (трьох) років позбавлення волі, звільнити від відбування призначеного основного покарання, якщо він протягом іспитового строку в 2 (два) роки не вчинить нового злочину

Справа № 340/814/14-к визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України та призначити йому покарання на підставі ст. 69 КК України у виді трьох місяців арешту.

Справа № 205/7838/14-к визнати винним у вчиненні злочину, передбаченого ст.336 КК України, за якою призначити йому покарання у виді 3 (трьох) років позбавлення волі, звільнити від відбування призначеного основного покарання, якщо він протягом іспитового строку в 1 (один) рік не вчинить нового злочину

Справа № 209/4996/14-к визнати винним у вчиненні злочину, передбаченого ст.336 КК України, за якою призначити йому покарання у виді 2 (двох) років позбавлення волі, звільнити від відбування призначеного основного покарання, якщо він протягом іспитового строку в 1 (один) рік не вчинить нового злочину

Справа № 1-кп\205\575\14 визнати винним у вчиненні злочину, передбаченого ст.336 КК України, за якою призначити йому покарання у виді 2 (двох) років позбавлення волі, звільнити від відбування призначеного основного покарання, якщо він протягом іспитового строку в 1 (один) рік не вчинить нового злочину

Справа № 209/4997/14-к визнати винним у вчиненні злочину, передбаченого ст.336 КК України, за якою призначити йому покарання у виді 2 (двох) років позбавлення волі, звільнити від відбування призначеного основного покарання, якщо він протягом іспитового строку в 1 (один) рік не вчинить нового злочину.

5. Чи пілягають мобілізації особи, які були засуджені до позбавлення та обмеження волі?

Частково. Військові комісаріати збирають інформацію, щодо призивників та військовозобов’язаних ця процедура називається обліком, а відповідно до ст. 37 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» виключенню з військового обліку у районних військових комісаріатах підлягають громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину (від 5 — 15 років) , тобто військовий комісаріат не буде мати в своїй базі данних виключенного з військового обліку.

6. Хто виключенний з військового обліку?

1) призвані чи прийняті на військову службу;

2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових
навчальних закладах і військових навчальних підрозділах вищих
навчальних закладів;

3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до
військової служби з виключенням з військового обліку;

4) досягли граничного віку перебування в запасі;

5) припинили громадянство України;

6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення
тяжкого або особливо тяжкого злочину;

7) направлені для відбування покарання до установ виконання
покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного
характеру;

8) не отримали до 40-річного віку військово-облікової або
спорідненої з нею спеціальності;

9) померли.

7. Чи треба отримувати справку з військового комісаріату для перетину кордону України (02.02.2015)?

Ні, 30.01.2015 був затвердженний указ Президента України  «Про додаткові заходи щодо забезпечення проведення часткової мобілізації у 2015 році», відповідно до якого Кабінету міністрів України було запропоновано в невідкладному порядку опрацювати питання щодо законодавчого врегулювання порядку виїзду за кордон громадян України, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та за результатами внести в установленому порядку відповідні пропозиції. Однак рішення на сьогоднішній день, на законодавчому рівні ще не є прийнятим, так як відповідно до «Правил перетинання державного кордону громадянами України»  не існує зобов’язання для громадян України мати подібну справку.