Як купити автомобіль в Німеччині без ПДВ?

В цій статті ми спробуємо розповісти про деякі аспекти відшкодування/повернення ПДВ в Німеччині при купівлі автотранспорту.

Теоретичний аспект

Слід враховувати, що Німеччина є країною ЄС, а в ЄС існує два рівня законів, перший — це закони, дія яких розповсюджується на усю территорію співдружності і другий рівень — це національні закони кожної з країни. Одним із законів першого рівня щодо ПДВ в ЄС є Директива Ради 2006/112/ЄС «Про спільну систему податку на додану вартість», відповідно до якої:

Стаття 4

Не підлягають оподаткуванню ПДВ:

(B) придбання в Співтоваристві застосовуваних транспортних засобів, визначених у статті 327 (3), якщо продавець є платником податку-перепродувачем, що діє як такий, а ПДВ був стягнутий з транспортних засобів в цій Державі-члені, в якому почалося їх відвантаження або перевезення, відповідно до перехідних положень для вживаних транспортних засобів;

Згідно ст. 37 Податкового кодексу Німеччини:

(2) Якщо податок, податкова пільга, сума зобов’язання або допоміжного сплата податку сплачені або погашена в відсутність законних підстав, особа має право на повернення з одержувача, сплаченої або погашеної суми.

Із зазначеної інформації можна зробити висновок, що авто куплено зі сплатою ПДВ, але враховуючи, що дана операція підпадає під таку яка не підлягає оподаткуванню ПДВ, то Ви купуючи автотранспорт в Німеччині, маєте право на повернення ПДВ та компенсацію сплаченого ПДВ за рахунок продавця авто.

Практичний аспект

Однак слід враховувати, що:

1. ПДВ не відшкодовується, у разі якщо автотранспортом володіла фізична особа;

2. У продавця немає обов’язку відшкодовувати ПДВ, також існує варіант, що продавець може бути шахраєм;

3. Вирішення питання з приводу відшкодування ПДВ в органах судової влади в Німеччині досить дорога процедура.

На практиці це виглядає приблизно наступним чином:

 1. Продавець повинен дати свою згоду на продаж автомобіля за межі ЄС.
 2. Отримавши згоду, потрібно з’ясувати всі додаткові умови, при виконанні яких продавець буде готовий здійснити повернення ПДВ з проданого авто.
 3. При укладанні угоди продавець зобов’язаний виділити в рахунку-інвойсі ПДВ окремою сумою.
 4. Продавець зобов’язується повернути ПДВ після того, як він отримає офіційне підтвердження про вивезення автомобіля за межі ЄС. Таким є електронне підтвердження, доступ до якого здійснюється за допомогою програмного забезпечення (ATLAS).
 5. Автомобіль оплачується продавцеві нетто + 19% ПДВ (сума ПДВ вноситься в якості застави до моменту вивезення автомобіля за межі ЄС).
 6. На що вивозиться автомобіль з Німеччини необхідно отримати митну декларацію (Ausfuhranmeldung або AE) — форма 0733. Декларацію можуть заповнити лише зареєстровані в митних органах Німеччини підприємства. Вона заповнюється і зберігається в електронному вигляді в базі даних митниці (ATLAS). Покупець автомобіля отримує роздруковану версію декларації.
 7. Покупець особисто або через експедитора вивозить автомобіль за межі ЄС і надає декларацію співробітниками митних органів для сканування, що і є підтвердженням вивезення авто.
 8. Продавець отримує повідомлення про вивезення машини через програмне обсепеченіе (ATLAS) або за запитом в місцеву митницю.
 9. Продавець зобов’язаний повернути ПДВ (застава) покупцю.
 10. Зробити це він може відповідно до попередньої домовленості безготівковим переказом або ж видати готівкою як покупцю так і його довіреній особі в Німеччині.
 11. Пам’ятайте легше з початку обумовити всі умови угоди, ніж потім намагатися владнати проблему в іншій країні!